A napokban volt egy bezsélgetésem, egy segítséget kérő anyukával. A kisfiát azért bántják a társai az iskolában, mert nem megy neki a tanulás, legalábbis nem úgy, ahogyan az osztály többi tanulójának. Ezért szünetekeben kigúnyolják, az órákon nevetnek rajta, ha valamit nem sikerül olyan módon megoldania, ahogyan azt szerintük kellen. Nagyon nehéz helyzet, a saját gyerekemből kiindulva is, hiszen valóban egy láthatatlan problémával van dolgunk. A tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek számára az iskolai környezet gyakran kihívásokkal teli lehet, különösen akkor, amikor az osztálytársak nem értik meg a problémáikat, és bántják őket emiatt. A diszlexia, diszkalkulia, diszgráfia vagy figyelemzavar, nemcsak az iskolai teljesítményt befolyásolják, hanem a gyermek önértékelését és társas kapcsolatait is. Sajnos a gyerekek, akik nem értik meg, miért nehezebb a tanulás a társuknak, hajlamosak lehetnek kirekeszteni, gúnyolni vagy csúfolni őt.
Na, de miért bántják a tanulási nehézségekkel küzdő gyerekeket?
A gyerekek gyakran nem értik meg, mi okozza a másik nehézségeit, és amikor valami másképp történik, mint amit ők megszoktak, könnyen elutasítóvá válhatnak. A bántások oka lehet a tudatlanság, a türelemhiány, a mások iránti empátia hiánya, vagy egyszerűen a csoportdinamika, amelyben a különbözőségeket könnyen negatívan értékelhetik. A gyerekek egy része egyszerűen nem tudja, hogyan támogassák azokat, akik másképp működnek. Erre egy zsigerből jövő reakció sok gyerek számára, hogy akkor nevessük ki, vagy élcelődjünk rajta.
Hogyan tudunk segíteni a tanulási nehézségekkel küzdő gyermekeken?
- Empátia fejlesztése az osztályban: A gyerekeknek meg kell tanulniuk, hogy mindenki más és mindenki másképp tanul. Az iskolai közösség számára fontos, hogy beszéljünk a különbözőségekről, és hangsúlyozzuk, hogy ezek nem valami “rossz” dolgot jelentenek, hanem inkább az egyediség részei. Az empátiát fejlesztő órák, játékok, vagy történetek segíthetnek a gyerekeknek megérteni és átélni, hogyan érezhetik magukat azok, akik tanulási nehézségekkel küzdenek.
- Iskolai támogatás és különleges bánásmód: A tanároknak és iskolai szakembereknek fontos szerepük van abban, hogy támogassák ezeket a gyerekeket. Különleges tanulási módszerek, egyéni figyelem, esetleg napirendi rugalmasság segíthet abban, hogy a gyermek jobban megbirkózzon az iskolai követelményekkel. Az iskolai környezet hozzáállása nagyban befolyásolja, hogy a gyermek hogyan érzi magát. A pedagógus reakciója ne csak annyi legyen, hogy: “ejnye bejnye nem piszkájuk a másikat…!” Határozottan el kell mondani, időt szánva rá! Például Jancsika/Juliska, most figyelj rám, azért mert neked könnyű valami, másnak okozhat nehézséget. Neked is nehéz tesi órán pontosan célozni, Jancsikának/Juliskának meg az megy szuperül. Példákat kell felhozni, mert a gyerekekek ezeken keresztül tanulnak.
- Szülői támogatás és kommunikáció: A szülők kulcsfontosságú szereplők a tanulási nehézségekkel küzdő gyermekek életében. Ők tudják leginkább, milyen nehézségekkel küzdenek a gyerekeik, és ők segíthetnek megérteni a tanároknak és az osztálytársaknak, hogy a probléma nem a gyermek hibája. A szülők támogathatják a gyermeket otthon is, például olyan módszerekkel, amelyek segítik a tanulásban, vagy megértőbbek a házi feladatokkal kapcsolatban.
- A bántalmazás megelőzése és kezelése: Ha a bántalmazás már megtörtént, fontos, hogy az iskolában azonnali lépéseket tegyenek a probléma kezelésére. A bántalmazás elleni programok, széles skálája elérhető már, érdemes az iskoláknak felkeresni és meghívni előadókat, szakembereket a témában. Alapítványok szoktak ingyenes progrmokat is szervezni.
- Önbecsülés erősítése: A gyerekek önértékelése nagyon fontos! Segíteni kell nekik abban, hogy felismerjék saját erősségeiket és ne csupán a tanulmányi eredményeik alapján mérjék le magukat. Az erősségeik és érdeklődési területeik kiemelése segíthet abban, hogy jobban érezzék magukat az iskolában és a társas kapcsolataikban is.
Ami talán a legfontosabb, hogy merjetek segítséget kérni az iskolai pedagógusoktól, pszichológustól, gyógypedagógustól vagy mindezt magán úton is megtehetitek. Választhattok, mert Ti vagytok a szülei, és ti tudjátok a legjobban mire van szüksége a gyereketeknek, és a családotoknak!